اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"جهش توليد"       

کانال رسمی اداره کل
نقشه سایت پشتیبانی از افراد کم توان دستورالعمل به روز رسانی English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
برگزاری نشست مشترک محیط زیستی با محوریت موضوعی منابع آب با مجمع نمایندگان استان اصفهان
1399/07/24 برگزاری نشست مشترک محیط زیستی با محوریت موضوعی منابع آب با مجمع نمایندگان استان اصفهان
08:20

برگزاری نشست مشترک محیط زیستی با محوریت موضوعی منابع آب با مجمع نمایندگان استان اصفهان

نشست مشترک محیط زیستی با محوریت موضوعی منابع آب و حقابه های زیست محیطی زاینده رود و تالاب بین المللی گاوخونی با مجمع نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی به ریاست دکتر خاتمی برگزار شد.

به گزارش«پارما» مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان در این نشست ضمن ارائه گزارشی از ناپایداری جریان زاینده رود و خشکی تالاب بین المللی گاوخونی به عنوان بحران و چالشی اساسی در فلات مرکزی ایران، بر ضرورت اقدام ملی و مشارکت همگانی برای احیای تالاب بین المللی گاوخونی تاکید کرد.

ایرج حشمتی با اعلام حداقل نیاز آبی رودخانه و تالاب برای حفظ کارکردهای اکولوژیک آن که در مجموع 313 میلیون متر مکعب برآورد شده است با استناد به مطالعات مراکز دانشگاهی گفت: خشک شدن تالاب بین المللی گاوخونی خطری بسیار جدی برای تبدیل شدن پهنه این تالاب به کانون گرد و غبار سمی انواع فلزات سنگین است.

وی افزود: این مطالعات نشان می دهد که رسوبات تالاب با قدرت انتشار تا شعاع 500 کیلومتر موجب تهدید سلامت و بهداشت عمومی با گسترده فرا منطقه ای خواهد بود.

حشمتی موضوع حقابه های زیست محیطی تالاب بین المللی گاوخونی را پس از شرب مهم عنوان کرد و خواستار تخصیص این حقابه به صورت مجزا برای تداوم حیات زاینده رود تا پایاب این رودخانه شد.

وی با تاکید بر ضرورت نگاه جامع و فرا بخشی به موضوع محیط زیست افزود: در سال گذشته که در اثر بارش های متناسب تمامی تالاب های کشور احیا شده بود، تالاب گاوخونی همچنان وضعیت خوبی نداشت و تنها بخش کوچکی از این تالاب آبگیری شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به بند "ن" تبصره 6 قانون بودجه سال 99 مبنی بر اختصاص یک درصد از عوارض آلایندگی واحدهای صنعتی به صندوق ملی محیط زیست گفت: این قانون می تواند بسیاری از مشکلات زیست محیطی صنایع را مرتفع کند و خواستار حمایت جدی مجمع نمایندگان استان از تثبیت این قانون شد.

در این جلسه رئیس و اعضای مجمع نمایندگان استان با توجه به گستردگی موضوعات زیست محیطی استان برتشکیل جلسات مشترک تخصصی در بخش های آلودگی هوا و مدیریت پسماند تاکید کردند.

تعداد بازدید: 36
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
سال راه اندازی مجدد: 1393
Powered by DorsaPortal