اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"جهش توليد"       

کانال رسمی اداره کل
نقشه سایت پشتیبانی از افراد کم توان دستورالعمل به روز رسانی English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
بیانیه 430 نفر از وکلای دادگستری استان اصفهان درباره آلودگی هوای استان
1399/10/25  بیانیه 430 نفر از وکلای دادگستری استان اصفهان درباره آلودگی هوای استان
11:52
 430 نفر از وکلای دادگستری استان اصفهان درباره آلودگی هوای استان اصفهان بیانیه صادر کردند.

به گزارش«پارما» در این بیانیه آمده است: جناب آقای دکتر عباس رضایی استاندار ارجمند و نماینده عالی دولت جمهوری اسلامی ایران در استان اصفهان
سلام علیکم؛
همانگونه که مستحضرید کیفیت هوای شهر اصفهان و تعدادی دیگر از شهرها و شهرستان های استان  طی سال های اخیر با وضعیتی رو به رو شده است که به جای شمارش روزهای دارای هوای آلوده و ناسالم ناچار به شمارش روزهای دارای هوای پاک و سالم هستیم.
لذا ما امضا کنندگان این بیانیه به عنوان شماری از پنج میلیون نفر شهروند ساکن استان و همچنین به عنوان وکلای دادگستری که دفاع از حقوق شهروندان را رسالت اجتماعی خود می دانیم، موارد ذیل را اعلام می داریم:
1- «حق بر سلامت» و «حق بر محیط زیست» به عنوان دو حق پذیرفته شده از حقوق بشری، در موازین بین المللی و قوانین موضوعه کشورها نهادینه و ساز‌ و کارهای دادخواهی موثر آنها نیز پیش بینی شده است. این دو حق در اصول متعدد قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران من جمله بند دوازده از اصل سوم و اصل پنجاهم به رسمیت شناخته شده و در قوانین عادی کشور همچون قانون هوای پاک مصوب 1396 نیز تصریح و تثبیت شده است. همچنین مسئولیت ایفای این دو حق شهروندان بر عهده ارکان و نهادهای حاکمیتی قرار گرفته است.
2- بر اساس یافته های دو پژوهش که به سفارش مدیریت شهری اصفهان و توسط "دانشگاه اصفهان" و "دانشگاه صنعتی اصفهان" انجام شده است، در سهم بندی منابع مختلف در انتشار آلاینده های هوا در خصوص ذرات معلق آلاینده (PM)، سهم صنایع و صنوف فعال در سطح استان نزدیک به 95.4 درصد، منابع متحرک جاده ای و غیرجاده ای نزدیک به 4.5 درصد و منابع مسکونی و تجاری 0.1 درصد ارزیابی شده است. انتشار و انباشت ذرات معلق آلاینده(PM)  در روزهای سرد سال موجب تاری هوا و کاهش میدان دید شده و سبب بروز سرطان، بیماری های قلبی عروقی، ریوی و... می شود.
همچنین بر پایه این دو پژوهش در خصوص آلاینده مونوکسید کربن (CO) ، سهم صنایع و صنوف 18.6 درصد، منابع متحرک جاده ای و غیر جاده ای حدود 81 درصد و منابع مسکونی و تجاری 0.5 درصد اعلام شده است.
به منظور جلوگیری از اطاله کلام از ذکر سهم منابع در انتشار آلاینده های دیگر نظیر اکسیدهای نیتروژن (NOx) ، دی اکسید گوگرد (SO2) و ترکیبات آلی فرار( VOC)خودداری می گردد.
3-با توجه به داده های فوق الذکر، وضعیت امروز محیط زیست استان اصفهان، ریشه در نوع رویکرد توسعه صنعتی استان طی پنج دهه ی گذشته دارد. بنظر می رسد شرایط موجود گواه این ادعاست که ادامه روند توسعه صنعتی استان نتیجه ای جز ادامه مصرف و تخریب منابع محیط زیستی و در نتیجه نقض «حق بر سلامت» و «حق بر محیط زیست» شهروندان و نسل آینده ندارد.
 استان اصفهان با توجه به داشته های فرهنگی، اقلیمی و تاریخی خود ظرفیت لازم به منظور توسعه بر مبنای صنایع خلاق،انواع  رسته های صنعت گردشگری و اقتصاد دانش بنیان به عنوان صنایع سبز را دارد.
همچنین لزوم گسترش حمل و نقل عمومی پاک، نوسازی ناوگان حمل و نقل در بخش عمومی و خصوصی و استفاده از انرژی های پاک انکار ناپذیر است.
ما امضاء کنندگان این بیانیه با علم و درک نسبت به شرایط سیاسی داخلی و بین المللی، وضعیت اقتصادی کشور، امکانات و محدودیت ها و هزینه های گزاف این تغییر رویکرد و همچنین لزوم توجه دقیق به جوانب فرهنگی و اجتماعی آن، بر این باوریم که حاکمیت در سطح ملی و استانی موظف به اتخاذ تصمیماتی بزرگ برای حل این معضل بزرگ در جهت ایفای حقوق مردم بوده و خواهد بود.
شایان ذکر است آمادگی خود به عنوان بخشی از جامعه بزرگ وکالت استان اصفهان برای در اختیار گذاشتن دانش و تجربه ی حقوقی و هرگونه همکاری در بهبود وضعیت موجود و ایفای حقوق مردم را اعلام می داریم.

در پایان برای جنابعالی و سایر خادمان ملت تندرستی و توفیق الهی در انجام وظایف قانونی و انسانی را از درگاه خداوند بصیر، علیم و قادر خواستاریم.
تعداد بازدید: 118
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
سال راه اندازی مجدد: 1393
Powered by DorsaPortal